
Elever driver podcast om psykisk ohälsa - gästade Ångestpoddens liveshow
Podcast De ProCivitas är en podcast om elevhälsa som drivs av elever på ProCivitas Lund. Idén kom för ungefär ett år sedan när den tidigare utskottansvarige Hjalmar Gadén i elevkåren ville göra något för att uppmärksamma psykisk ohälsa bland unga. Idén mynnade ut i ett samarbete med skolsköterskan Sebastian Pemsel och elevkåren som tillsammans skapade “Podcast De ProCivitas”.
Idén bakom Podcast De ProCivitas
Idag kan vem som helst starta en podcast, det enda som behövs är något att spela in ljud på. Eleven Hjalmar Gadén på ProCivitas Lund ville starta en podcast med fokus på psykisk ohälsa hos unga. Hjalmar och skolsköterskan Sebastian Pemsel satte sig ner och började spela in det första avsnittet av podcasten för ungefär ett år sedan. För att få in ämnen om psykisk ohälsa använde de sig av en tjänst där eleverna kunde skicka in anonyma frågor via ProCivitas Lunds Instagram.
– Under denna tid var jag PR-ansvarig i kåren och blev därmed involverad i allt arbete runt podden, såsom redigering och publicering. Tiden gick och vi fortsatte att spela in avsnitt under våren. Frågorna blev fler och avsnitten började få olika teman såsom ångest, förhållanden och mobilens påverkan på oss, säger Emil Sjöberg, ordförande för Elevkåren och programledare för podcasten.
"Jag hoppas verkligen att podden är här för att stanna!"

Podcast De ProCivitas uppbjudna till Tim Bergling Foundations Konsert
Bara någon vecka innan studenten blir Emil kontaktad av Embla Persson, Ordförande för Sveriges elevkårer och för Sveriges största ungdomsorganisation. Hon hade fått nys om podden och ville boka in ett möte tillsammans med Ångestpodden och Tim Bergling Foundation (TBF).
– Vi behöll kontakten, Hjalmar tog studenten och jag blev ordförande för elevkåren. När höstterminen började var vi inte sugna på att lägga ner projektet, säger Emil Sjöberg.
Hjalmar valde att fortsätta arbeta med podden och podcasten utökades till tre bakom mickarna. Anton Nilsson som nyligen anslutit till elevkårsstyrelsen hoppade på tåget. De började ta in gäster i podden i form av skolpersonal och elever på skolan samtidigt som arbetet bakom kulisserna fortsatte.
Projektet eleverna arbetat med bakom kulisserna blev officiellt den 6 december. De blev uppbjudna till Tim Bergling Foundations Konsert, en musikalisk manifestation för ungas psykiska ohälsa i Avicii Arena.
– Vi blev uppbjudna för att gästa Ångestpoddens livepodd innan konserten. Under livepodden fick vi presentera det nationella konceptet “Podcast - For a better day”, säger Emil Sjöberg.
Konceptet har tagits fram för att möjliggöra för alla skolor i hela Sverige att kunna prata ut om psykisk ohälsa tillsammans med skolans elevhälsa.
– Vi är väldigt stolta att få vara officiella ambassadörer för TBF och pionjärer till ett såhär viktigt projekt som kan göra stor skillnad hos dagens ungdomar, säger han.
Podcasten “Podcast De ProCivitas” finns på Spotify och kommer inom snar framtid finnas på andra större streaming plattformar. Lyssna på det senaste avsnittet i spelaren nedan.
Nyheter

Ammy om naturvetenskapsprogrammet
Ammy berättar om naturvetenskapsprogrammet, skolan och sitt bästa minne från ProCivitas.

Alma om varför hon valde ProCivitas
Alma berättar om skolan, de engagerade lärarna och sitt bästa minne på ProCivitas Växjö.

Theo, ordförande för elevkåren
Som ordförande i elevkåren vill Theo skapa samma upplevelse för nya elever som han själv fick i ettan – en trygg gemenskap fylld av roliga aktiviteter.

Simon om den unika gemenskapen
Simon berättar om den unika gemenskapen på ProCivitas, där både lärare och elever brinner för att se varandra lyckas.

Liv, om rollen som ordförande för elevkåren
Liv berättar om rollen som elevkårsordförande och hur elevkåren skapar trivsel genom roliga aktiviteter och viktiga intiativ.

Vilma om alla möjligheter på ProCivitas Malmö
Med höga ambitioner och en passion för både skola och idrott valde Vilma ProCivitas Malmö – en plats där kvalitet, gemenskap och utveckling går hand i hand.

Gustav Kalén om den starka gemenskapen
Gustav berättar vad som gör ProCivitas Helsingborg så speciellt – från inspirerande lärare och minnesvärda klassresor till det unika mentorsprogrammet.

Vi listar våra bästa tips inför Öppet hus
Vi delar med oss av våra bästa tips för att maximera ditt öppet hus-besök. Välkommen!

Terese matchar framtidens stjärnor med nutidens förebilder
Hur är det att jobba på ProCivitas? I den här intervjun berättar Terese om sin roll som koordinator.

Dominans i UF-finalen
Hela 13 UF-företag från ProCivitas skolor har kvalificerat sig till årets SM-final i Ung Företagsamhet i Stockholm!

Framgångssaga för Lunds elevkår
Bakom framgången ligger Elevkårens initiativ "Podcast de ProCivitas - For A Better Day", en podcast som startades för att lyfta viktiga samt...

ProCivitas final i gymnasiearbete 2024
Elever från ProCivitas alla skolor och program var med och tävlade om vinster inom respektive programs gymnasiearbete.

ProCivitas Uppsalas elever är bland de nöjdaste i kommunen
Efter att ProCivitas Uppsala deltog i elevenkäten 2024 gjord av Uppsala kommun blev det svart på vitt att ProCivitas elever är bland de nöjd...

Elever driver podcast om psykisk ohälsa
Podcast De ProCivitas gästade Ångestpoddens liveshow på Avicii Arena

Skolinspektionen ger Procivitas Stockholm högsta betyg
Ett konkret kvitto på att den medvetenhet och höga kvalitet som genomsyrar skolans arbete fungerar, säger rektor Eva Gyllberg.

Europas bästa lärare i UF till ProCivitas Uppsala
Vi är jättestolta att Sepideh valt att komplettera personalgruppen på ProCivitas Uppsala.

Johan Kåberg har lett ProCivitas Växjö i två decennier
Totalt har cirka 1800 elever tagit studenten från ProCivitas i Växjö sedan skolan startade 1999. Rektor Johan Kåberg har träffat varenda en.

Fler internationella projekt med Erasmus
Hösten 2020 avslutade ProCivitas Stockholm ett framgångsrikt Erasmusprojekt. Nu står det klart att ProCivitas Stockholm beviljats ackreditering fram till 2027!

Din guide till Stockholms gymnasiemässa
Här har vi listat allt du behöver tänka på inför Stockholms gymnasiemässa

ProCivitas Utbildningsdirektör om framtidsplanerna
Läs om ProCivitas bakgrund och om planerna inför framtiden.

Kultur som smittar av sig
Kulturen på ProCivitas gör att många trivs på skolan, både elever och medarbetare!

Mentorsprogrammet ger en inblick i livet efter skolan
På ProCivitas får eleverna tidigt möta den stora världen utanför skolans väggar och skapar täta kontakter med näringslivet.

3 tips till dig som vill studera utomlands
Peter Connée är internationell SYV på ProCivitas. Här är hans bästa tips!

Elever från ProCivitas Karlberg är i final i Forsknings-SM
Finalen går av stapeln 4-7 april i Södertälje Science Park

Köksmästare Linus har ordet
ProCivitas höga ambitioner ska även märkas i våra kök, säger Linus Annerfeldt, kökschef och kock på ProCivitas i Malmö.

Oskar kom in på Stanford
Han är den första från Norden som blivit antagen till Stanford Aeronautics & Astronautics – världens högst rankade utbildning inom flyg- och rymdteknik.


Det finns inga resultat som matchar din filtrering.



























